Pozorišni festival „Bucini dani” posvećen Milosavu Buci Mirkoviću, u svom osmom izdanju, biće realizovan od 20. do 25. juna u Aleksandrovcu, pod sloganoma ISTINA ZA PO(D)NETI.

Morbi vitae purus dictum, ultrices tellus in, gravida lectus.
F

estival će se održavati u Domu kulture „Milosav Buca Mirković“, a novo izdanje obeležava 10 godina od smrti tog poznatog teoretičara i publiciste, i na repertoaru ove godine će biti pet pozorišnih predstava iz cele Srbije.

Bucini dani 2023

Tako će 20. juna otvoriti komad „Naš razred“ poljskog pisca Tadeuša Slobođaneka, u adaptaciji i režiji Tatjane Mandić Rigonat, u produkciji beohgradskog Narodnog pozorišta.

Uloge tumače mladi glumci: Nina Nešković, Suzana Lukić, Jelena Blagojević, Vučić Perović, Nedim Nezirović, Petar Strugar, Danilo Lončarević, Dragan Sekulić, Dušan Matejić, Jovan Jovanović.

Sledećeg dana 21. juna u selekciji će se naći nova verzija romana „Ana Karenjina“ Lava Nikolajeviča Tolstoja, u režiji makedonskog autora Dejana Projkovskog (Novosadsko pozorište / Ujvideki Szinhaz), dok će 22.06. biti odigrana duo drama „Pluća“ britanskog pisca Dankana Mekmilana, gde igraju Goran Jevtić i Suzana Lukić (Opera i teatar Madlenianum u Zemunu).

Predstava dužeg naziva „Rasvetljavanje slučaja serije ubistava trovanjem u ćuprijskom okrugu sedamdesetih godina 19. veka“ prema tekstu i režiji Anđelke Nikolić, biće 23. juna na sceni Doma kulture.

Koprodukciju ovog komada potpisuju Knjaževsko-srpski teatar u Kragujevcu, Puls teatar u Lazarevcu, Seoski kulturni centar Markovac i Udruženje „Hop-la“ iz Beograda.

Narodno pozorište u Beogradu će se predstaviti sa takodje novim projektom „Očevi i oci“ prema istoimenom romanu čuvenog pisca Slobodana Selenića („Ubistvo s predumišljajem“, „Timor mortis“, „Ruženje naroda u dva dela“), u režiji Veljka Mićunovića.

Na zatvaranju festivala „Bucini dani“ u nedelju, 25. juna biće dodela nagrada „Zlatno zrno“ i Veče filmske muzike „Boje noći“.